Digitaliseren met zorg en kwaliteit
Proostwetering 24N, 3543 AE Utrecht

APS negatieven digitaliseren

APS rolletje digitaliseren

Opdracht FormulierAanmelden

APS negatieven digitaliseren

APS negatieven kunnen worden gedigitaliseerd met speciale apparatuur die speciaal is ontwikkeld voor dit type film. In het verleden hebben wij bij Scanpaleis dergelijke apparatuur ook gebruikt. Destijds waren wij echter niet tevreden over de kwaliteit van de beschikbare systemen en hebben wij ervoor gekozen om APS rolletjes handmatig te verwerken.

Inmiddels zijn er oplossingen beschikbaar die aanzienlijk betere resultaten kunnen leveren. Met deze apparatuur kunnen APS rolletjes vaak rechtstreeks vanuit het rolletje worden gescand, zonder dat de film uit de cassette hoeft te worden gehaald. Hierdoor blijven de rolletjes intact en kunnen scans worden gemaakt tot maximaal 3200 dpi.

Afhankelijk van de staat van het rolletje en de film kunnen wij bij Scanpaleis de meest geschikte methode kiezen. In sommige gevallen scannen wij het APS rolletje direct vanuit de cassette met gespecialiseerde apparatuur. In andere situaties kan het beter zijn om de film handmatig uit het rolletje te halen en afzonderlijk te scannen.

Wanneer wij de film handmatig verwerken, worden de negatieven zorgvuldig uit het rolletje gehaald en gesplitst. De originele rolletjes en de film worden daarna per rol afzonderlijk verpakt in een beschermend plastic zakje, zodat alles netjes bij elkaar blijft.

Voor het scannen maken wij gebruik van hooogwaardige filmscanners met Digital ICE-technologie en o.a. SilverFast software. Deze technologie helpt automatisch om onvolkomenheden zoals stof, haartjes, krassen en vingerafdrukken te verminderen, zodat de beelden zo goed mogelijk worden hersteld.

Belangrijke informatie

Afhankelijk van de gekozen scanmethode kan het voorkomen dat het APS rolletje moet worden geopend om de film optimaal te kunnen digitaliseren. In dat geval is het later opnieuw afdrukken vanaf het originele rolletje niet meer mogelijk. Uiteraard kunnen de foto’s daarna eenvoudig opnieuw worden afgedrukt via de digitale bestanden.

Datum- en tijdinformatie die soms op APS rolletjes aanwezig is, kan helaas niet worden overgenomen in de digitale bestanden.

De naam van de folder die we gebruiken om de bestanden in op te slaan is het unieke nummer op het APS rolletje zodat u deze later weer eenvoudig kan terugvinden op bijvoorbeeld de usb-stick. In deze mappen zit een folder onbewerkt en een folder bewerkt. 

Wat verstaan we bij Scanpaleis onder bewerkt en onbewerkt?

Alle beelden worden door ons rechtgezet, waar nodig worden de beelden gespiegeld en lelijke witte en zwarte randjes worden verwijderd. Deze beelden worden opgeslagen in een map onbewerkt. Hierna worden alle beelden zoveel als mogelijk op kleur en licht gecorrigeerd en opgeslagen in de map bewerkt.

Het proces van scannen

Voor het scannen van dia’s en negatieven maken wij gebruik van professionele apparatuur en software. Door de combinatie van de hard- en software scannen we met stof-, kras-, kleur- en belichtingscorrectie. Hoe beter het aangeleverde materiaal de afgelopen jaren is bewaard hoe mooier het uiteindelijke resultaat is. Kleuren dia’s en negatieven zijn veel beter te corrigeren met stof- en krascorrectie dan zwart-wit dia’s en negatieven. Dit is helaas een gegeven waar we niets aan kunnen veranderen.

Hoe weet ik welke kwaliteit ik moet kiezen?

Uw keuze hangt af van hetgeen u met de gedigitaliseerde beelden zou willen doen.
De volgende voorbeelden kunnen u hierbij helpen:

  • 1200 dpi, geschikt voor een fotoboek en standaard computer of tv scherm
  • 2400 dpi, geschikt voor HD-TV
  • 3600 dpi, geschikt voor projectie met Beamer

De meeste klanten van Scanpaleis maken de keuze voor 2400 dpi. Bent u niet zeker over de kwaliteit die u nodig heeft laat dan door Scanpaleis een aantal van uw dia’s inscannen op de verschillende kwaliteiten. Deze service is geheel gratis! Standaard digitaliseren we naar 2400 dpi indien u op het opdrachtformulier geen keuze maakt.  

Kleinbeeld dia's & negatieven
Aantal beelden1200 dpi2400 dpi3600 dpi
1 - 500€0,39€0,59€0,89
501 - 1000€0,36€0,56€0,86
1001 - 2500€0,33€0,53€0,83
meer dan 2500€0,30€0,50€0,80

Geraamde 4x4 dia's & 6x6 dia's , middenformaat, pocketformaat, Instamatic-126 negatieven
Aantal beelden1200 dpi2400 dpi3600 dpi
1 - 500€0,69€0,89€1,19
501 - 1000€0,66€0,86€1,16
1001 - 2500€0,63€0,83€1,13
meer dan 2500€0,60€0,80€1,10

Digitaliseren van dia’s en negatieven

Bij Scanpaleis maken wij voor het digitaliseren van dia’s en negatieven onderscheid tussen drie categorieën:
  1. Kleinbeelddia’s en kleinbeeldnegatieven
  2. Geraamde 4 × 4-dia’s en 6 × 6-dia’s, middenformaat, pocketformaat en Instamatic 126-negatieven
  3. Glasnegatieven, vlakfilm en transparante film / overheadtransparanten

Belangrijke richtlijn

Kleinbeelddia’s hoeven niet uit hun raampjes te worden gehaald. Wij scannen deze in het originele dia-raampje.

Dia in raampje met glas

Bij dit type dia zit de film in een normaal dia-raampje, met aan beide zijden een dun glasplaatje. Het glas kan tijdens het scannen reflecties veroorzaken en stof, vuil of aanslag extra zichtbaar maken. Ook kan het glas invloed hebben op de scherpte en kleurweergave. Voor een beter resultaat kunnen wij de dia uit het raampje halen en zonder glas handmatig scannen. Hiervoor geldt een toeslag van € 1,50 per dia. De dia wordt na het digitaliseren niet opnieuw ingeraamd.

Dia tussen twee glasplaatjes

Bij dit type dia is geen normaal dia-raampje aanwezig. De film zit tussen twee glasplaatjes die rondom met zwart tape bij elkaar worden gehouden. Voor het digitaliseren verwijderen wij het tape, halen wij de glasplaatjes voorzichtig van elkaar en wordt de dia handmatig gescand. Hiervoor geldt een toeslag van € 3,50 per dia. Na het digitaliseren wordt de dia niet opnieuw tussen het glas geplaatst.

Herstellen en handmatig scannen

Oude dia-raampjes van glas of karton kunnen door ouderdom loslaten of uit elkaar vallen. Wanneer een dia hierdoor eerst moet worden hersteld of afzonderlijk handmatig moet worden gescand, geldt een toeslag van € 1,50 per dia.

Extra werkzaamheden en toeslagen

  • Basisprijs digitaliseren dia’s en negatieven: € 10,00 per opdracht
  • Wij verzoeken dia’s bij voorkeur correct geplaatst, recht en in de juiste kijkrichting in de sledes aan te leveren. Wanneer wij een slede volledig moeten nalopen, dia’s moeten rechtzetten, omdraaien of opnieuw plaatsen, rekenen wij € 5,00 per slede van maximaal 50 dia’s. Deze werkzaamheden voeren wij uit zonder voorafgaand overleg. Bij sommige opnamen is aan de dia zelf niet met zekerheid te bepalen wat de juiste kijkrichting is; wij kunnen daarom geen garantie geven dat iedere dia volledig correct georiënteerd wordt aangeleverd in het digitale bestand.
  • Negatieven of diafilm die als onverknipte filmrol worden aangeleverd: € 5,00 per rol voor het op maat knippen van de film
  • Losse negatieven of niet-ingeraamde dia’s die afzonderlijk moeten worden geplaatst en gescand: € 1,00 per stuk extra
  • Dia’s of negatieven uit insteekhoezen of archiefbladen halen: € 0,30 per stuk. Terugplaatsen na het digitaliseren: € 0,20 per stuk
  • Vastgeplakte hoesjes lossnijden en dia’s of negatieven handmatig uitnemen: € 0,75 per stuk. Terugplaatsen in de oorspronkelijke hoesjes is hierbij niet mogelijk
  • APS-filmcassettes: toeslag € 5,00 per cassette. Alle aanwezige beelden op de film worden gedigitaliseerd
  • Bestanden opslaan in TIFF-formaat: € 0,20 per beeld extra

Opslag van digitale bestanden

De gedigitaliseerde bestanden kunnen op verschillende manieren worden aangeleverd, bijvoorbeeld via WeTransfer of op een geschikte USB-stick, externe harde schijf, SSD of andere datadrager. De beschikbare mogelijkheden zijn afhankelijk van de hoeveelheid data. Wanneer Scanpaleis de datadrager levert, worden hiervoor aparte kosten berekend.

Opslag als JPEG bestand

In bijna alle gevallen slaan wij de ingescande bestanden op als JPEG. Het is eventueel ook mogelijk om voor het TIFF formaat te kiezen tegen meerkosten. Beide bestanden hebben hun voor en nadelen. JPEG is een gecomprimeerd bestand waardoor kleiner en eenvoudiger te gebruiken voor bijvoorbeeld een website of te versturen via internet. Maar door dit comprimeren ontstaat er enig verlies van kwaliteit. TIFF bestanden zijn ongecomprimeerd maar daardoor veel groter dan JPEG bestanden. 

Over APS negatieven

Advanced Photo System of APS was een filmformaat voor foto’s dat in 1996 werd geïntroduceerd door een aantal camerafabrikanten, waaronder Kodak, FujiFilm, AgfaPhoto en Konica.

APS-film was 24 mm breed en kon foto’s maken in drie beeldformaten of beeldverhoudingen: Klassiek wat gelijk was aan 135 filmbeeldverhouding (3:2), High Definition die breder was (16:9) en Panoramisch, dat nog breder was ( 3:1). De meeste APS-camera’s kunnen alle drie de beeldverhoudingen gebruiken.

Film was beschikbaar met 15, 25 of 40 belichtingen. Film werd automatisch opgewonden en teruggespoeld, en bij bepaalde camera’s kon gedeeltelijk belichte film worden verwijderd en later worden gebruikt. De filmcartridge had indicatoren om de staat van de film aan te geven, zoals of de film was verwerkt (aangezien de verwerkte film in de originele cartridge was bewaard).

Het filmoppervlak had een transparante magnetische coating en sommige camera’s konden dit informatie-uitwisselingssysteem (IX) gebruiken voor het vastleggen van informatie over elke belichting, zoals beeldverhouding, datum en tijd waarop de foto werd genomen, bijschriften of informatie zoals sluitertijd en diafragma instelling. Goedkopere camera’s zoals wegwerpmodellen gebruikten een optisch systeem om alleen de beeldverhouding vast te leggen.

APS-film werd voornamelijk gebruikt in amateur-richtcamera’s en hoewel er enkele spiegelreflexmodellen beschikbaar waren, sloeg het nooit aan bij professionele fotografen vanwege het kleinere filmgebied en de kleine selectie van filmsnelheden en kleurformaten.

Een paar jaar na de introductie zag de prijsdaling van digitale camera’s de verkoop van APS-camera’s kelderen en in 2004 stopte Kodak met de productie van APS-camera’s.

Digitaliseer je herinneringen voor minder! Bekijk onze lage tarieven nu.

Laat uw video-, film-, geluid- & beeldmateriaal digitaliseren door Scanpaleis!