
Om de Kodak discs scherp in te kunnen scannen, is het soms nodig dat we de binnenring van de disc verwijderen. Dit doen wij niet standaard. Indien wij denken dat het nodig is zullen wij u hiervoor toestemming vragen. Omdat de beeldjes erg klein zijn is de kwaliteit van de scans vaak een stuk minder dan een gewone dia of negatief. De prijs van het digitaliseren is per disc en niet per beeld. We nummeren alle discs zodat u deze later weer eenvoudig kan terugvinden op bijvoorbeeld de usb-stick in genummerde mappen. In deze mappen zit een folder onbewerkt en een folder bewerkt. Alle beelden worden door ons rechtgezet, waar nodig worden de beelden gespiegeld en lelijke witte en zwarte randjes worden verwijderd. Deze beelden worden opgeslagen in een map onbewerkt. Hierna worden alle beelden zoveel als mogelijk op kleur en licht gecorrigeerd en opgeslagen in de map bewerkt. Voor het scannen van dia’s en negatieven maken wij gebruik van professionele apparatuur en software. Door de combinatie van de hard- en software scannen we met stof-, kras-, kleur- en belichtingscorrectie. Hoe beter het aangeleverde materiaal de afgelopen jaren is bewaard hoe mooier het uiteindelijke resultaat is. Kleuren dia’s en negatieven zijn veel beter te corrigeren met stof- en krascorrectie dan zwart-wit dia’s en negatieven. Dit is helaas een gegeven waar we niets aan kunnen veranderen. Standaard slaan wij de ingescande bestanden op als JPEG. Het is eventueel ook mogelijk om voor het TIFF formaat te kiezen. Beide bestanden hebben hun voor en nadelen. JPEG is een gecomprimeerd bestand waardoor kleiner en eenvoudiger te gebruiken voor bijvoorbeeld het bekijken op een computer of tv-scherm, een website of te versturen via internet. Maar door dit comprimeren ontstaat er enig verlies van kwaliteit. TIFF bestanden zijn ongecomprimeerd maar daardoor veel groter dan JPEG bestanden. Uw beelden als TIFF inscannen is duurder dan JPEG omdat het scannen meer tijd kost. Uw keuze hangt af van hetgeen u met de gedigitaliseerde beelden zou willen doen. De meeste klanten van Scanpaleis maken de keuze voor 3600 dpi bij het laten digitaliseren van de Kodak disc. Deze hoge kwaliteit heeft te maken met het kleine oppervlakte van de beeldjes op de disc. Standaard digitaliseren we naar 3600 dpi indien u op het opdrachtformulier geen keuze maakt.
Kodak disc digitaliseren
Wat verstaan we bij Scanpaleis onder bewerkt en onbewerkt?
Het proces van dia digitalisering
Bestandsformaat
Hoe weet ik welke kwaliteit ik moet kiezen?
De volgende voorbeelden kunnen u hierbij helpen:
Kodak disk
Aantal (per disc) 1200 dpi 2400 dpi 3600 dpi
1 - 5 €22,- €24,- €26,-
6 - 10 €20,- €22,- €24,-
meer dan 10 €18,- €20,- €22,-
Digitaliseren van dia’s en negatieven
Bij Scanpaleis maken wij voor het digitaliseren van dia’s en negatieven onderscheid tussen drie categorieën:
Belangrijke richtlijn
Kleinbeelddia’s hoeven niet uit hun raampjes te worden gehaald. Wij scannen deze in het originele dia-raampje.
Dia in raampje met glas
Bij dit type dia zit de film in een normaal dia-raampje, met aan beide zijden een dun glasplaatje. Het glas kan tijdens het scannen reflecties veroorzaken en stof, vuil of aanslag extra zichtbaar maken. Ook kan het glas invloed hebben op de scherpte en kleurweergave. Voor een beter resultaat kunnen wij de dia uit het raampje halen en zonder glas handmatig scannen. Hiervoor geldt een toeslag van € 1,50 per dia. De dia wordt na het digitaliseren niet opnieuw ingeraamd.
Dia tussen twee glasplaatjes
Bij dit type dia is geen normaal dia-raampje aanwezig. De film zit tussen twee glasplaatjes die rondom met zwart tape bij elkaar worden gehouden. Voor het digitaliseren verwijderen wij het tape, halen wij de glasplaatjes voorzichtig van elkaar en wordt de dia handmatig gescand. Hiervoor geldt een toeslag van € 3,50 per dia. Na het digitaliseren wordt de dia niet opnieuw tussen het glas geplaatst.
Herstellen en handmatig scannen
Oude dia-raampjes van glas of karton kunnen door ouderdom loslaten of uit elkaar vallen. Wanneer een dia hierdoor eerst moet worden hersteld of afzonderlijk handmatig moet worden gescand, geldt een toeslag van € 1,50 per dia.
Extra werkzaamheden en toeslagen
Opslag van digitale bestanden
De gedigitaliseerde bestanden kunnen op verschillende manieren worden aangeleverd, bijvoorbeeld via WeTransfer of op een geschikte USB-stick, externe harde schijf, SSD of andere datadrager. De beschikbare mogelijkheden zijn afhankelijk van de hoeveelheid data. Wanneer Scanpaleis de datadrager levert, worden hiervoor aparte kosten berekend.

Overzicht
Welke soorten dia's, negatieven en foto's digitaliseren wij?
✔
Geraamde kleinbeeld dia’s
✔
Geraamde halfkleinbeeld dia’s
✔
Geraamde kleinbeeld dia’s tussen glas
✔
Geraamde Instamatic dia's
✔
Kleinbeeld dia’s op strook
✔
Halfkleinbeeld dia's op strook
✔
Middenformaat dia’s
✔
Geraamde middenformaat dia’s
✔
Glasdia’s
✔
Kleinbeeldnegatieven op strook
✔
Halfkleinbeeldegatieven op strook
✔
APS (rolletjes) negatieven
✔
Middenformaat negatieven
✔
Pocketformaat negatieven
✔
Instamatic negatieven
✔
Glasnegatieven
✔
Kodak disc
✔
Vlakfilm
✔
Foto's en fotoalbums
Over het formaat Kodak disc
Kodak disc was een op cartridges gebaseerd filmformaat voor stilstaande fotografie, geïntroduceerd door Kodak in 1982.
De film had de vorm van een schijf met 15 opnamen rond de rand, in een dunne cartridge. Elk negatief was slechts 8 mm x 10,5 mm, minder dan 40% van het formaat van de toch al kleine 110 filmnegatieven.
Schijfcamera’s waren gericht op consumenten en waren over het algemeen volledig geautomatiseerd en zeer eenvoudig te laden en uit te werpen.
De grootte van het negatief leidde tot een algemeen onaanvaardbare korrel en een slechte kwaliteit in de uiteindelijke afdrukken. De film was bedoeld om te worden bedrukt met speciale lenzen met 6 elementen van Kodak, maar veel laboratoria bedrukten gewoon schijven met standaard lenzen met 3 elementen die werden gebruikt voor grotere negatiefformaten.
De film werd officieel stopgezet door de laatste fabrikant, Kodak, in 1997, hoewel Disc-camera’s al lang daarvoor van de markt waren verdwenen, en Kodak stopte met de productie in 1988. Tijdens zijn leven werden echter meer dan 25 miljoen Disc-camera’s verkocht.
